Historia
Ważne fakty, osiągnięcia Firmy Piotra Koperskiego 1984-2009
1984
- 2 listopada naczelnik gminy Czerwonak zezwolił na wykonywanie rzemiosła: piekarstwo-cukiernictwo Piotrowi Koperskiemu w Promnicach 28 k. Biedruska.
- Nowy 29-letni właściciel, „prywaciarz” – jak to wówczas określano – przejął w dzierżawę lokal o pow. 103 m2 z piecem na węgiel, pod warunkiem produkcji pieczywa piekarskiego. Choć Piotr Koperski występował do urzędu o zgodę na otwarcie cukierni.
- Na początku mistrz – przez dwa lata – sam był piekarzem księgowym, zaopatrzeniowcem i sprzątaczką. Później zatrudniono jeszcze 2 osoby. Ręcznie wyrabiał ciasto i wypiekał na początku do 30 sztuk chleba i 300 bułek dziennie oraz 800 sztuk wyrobów cukierniczych (szneki z glancem, pączki itp.).
- Piotr Koperski wstąpił do Cechu ale otrzymał zapewnienie, że… Cech nie gwarantuje mu „przydziału surowców, a wówczas prawie wszystko było na kartki.
1986
- Przejęcie, za odstępne, starej piekarni, cukierni i sklepu przy ul. Plac Spiski (Sołacz). Od tego momentu skoncentrowano się głównie na produkcji wyrobów cukierniczych.
- Przeniesienie zakładu i jego siedziby z Promnic do Poznania.
1990
- Zaciągnięcie – mimo dużego ryzyka – kredytu dolarowego z Polish – American Enterpise Fund. Za kredyt kupiono działkę w Suchym Lesie i wybudowano dom, piekarnię i sklep (ul. Szkółkarska 86).
- W firmie zatrudniono ok. 50 pracowników, a w piekarni wypiekano dziennie 6000 sztuk chleba i ok. 10 tys. bułek.
1993
- Spłata kredytu Polsko-Amerykańskiemu Funduszowi Przedsiębiorczości
1994
- Wydzierżawienie bankrutującej piekarni na os.Przyjaźni 7 w Poznaniu i jej modernizacja, rozwój.
- Powołanie P. Koperskiego do Komisji Egzaminacyjnej przy Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu na zastępcę przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej czeladniczo-mistrzowskiej w rzemiośle piekarstwo (7 września, kadencja 1994-1998 i nadal), a od 1998 r. w rzemiośle cukiernika (nadal).
- Podziękowanie Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa Rzeczypospolitej Polskiej (S. Rz. P. RP) za wkład pracy w przygotowanie oraz promocję Stowarzyszenia podczas Międzynarodowych Targów Rolno-Przemysłowych POLAGRA 94 (29 IX- 4 X; pierwsze stoisko Stowarzyszenia miało zaledwie 10 m2).
1995
- Współorganizator I Mistrzostw Polski Piekarzy w Piłce Nożnej w Luboniu (i zawodnik poznańskiej drużyny) zorganizowanych z inicjatywy Stanisława Butki Poznańskiego Koła Regionalnego S.Rz.P. RP w Poznaniu, startowało 8 drużyn, poznańska drużyna zajęła I miejsce (9-10 IX).
- Dyplom S. Rz. P. RP dla P. Koperskiego za pomoc w organizacji I Mistrzostw Polskich Piekarzy w Piłce Nożnej „Luboń 95” (21 X).
- Sponsor Sucholeskiej choinki dla dzieci ze szkół podstawowych w gminie Suchy Las.
- Dyplom S. Rz. P. RP dla P. Koperskiego za wysoki kunszt wyrobów prezentowanych na forum Piekarni czym w czasie Międzynarodowych Targów Rolno Przemysłowych „POLAGRA 95”. Od tego roku P. Koperski jest z ramienia Cechu, współorganizatorem Forum branżowego podczas „Polagry”.
- Pojawienie się pierwszej profesjonalnej reklamy firmy w „Miesięczniku Sucholeskim” (wrzesień 1995).
- Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego S.Rz.P. RP, organizacji zrzeszającej 15 Kół Regionalnych, 320 rzemieślników, w Stowarzyszeniu od 1992r.
- Otwarcie sklepu ogólnospożywczego „Tipo”, oś. Oświecenia 62/63, Poznań
1996
- Współorganizator, wraz z St. Butką, Forum Piekarzy i Cukierników na Polagrze, w celu integracji środowiska, pokazy: nowych technologii, wyrobów firm z branży, sztuki piekarskiej i cukierniczej.
- Dyplom S.Rz.P. RP dla P. Koperskiego za całokształt prac związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem Forum Piekarskiego w Poznaniu w czasie Międzynarodowych Targów Rolno-Przemysłowych „POLAGRA 96” (14 listopad).
- Złota Odznaka Honorowa Polskiego Związku Piłki Nożnej.
1997
- Wykup ciastkarni „Zodiak” na os. Przyjaźni 132; remont i modernizacja oraz umieszczenie centrum biurowo-księgowego w w/w pomieszczeniach cukierni.
- P. Koperski zostaje wiceprezesem ds. piłki nożnej w Lubońskim Klubie Sportowym, drużyna piłkarska grała w III lidze. Firma sponsoruje LKS.
1998
- Otwarcie nowoczesnego centrum handlowego w Suchym Lesie przy ul. Obornickiej 126 (29 X 1998 r.).
- P. Koperski zostaje wiceprezesem Szkolnego Koła Sportowego (piłkarskiego) przy Technikum Przemysłu Spożywczego w Poznaniu Winogradach (SKS TPS Winogrady), Koło otrzymuje dotacje od firmy. Jedną z drużyn trenuje szef firmy.
- Podczas wyborów samorządowych mieszkańcy gminy Suchy Las wybrali P. Koperskiego na Radnego Rady Gminy Suchy Las (11 X kadencja 1998-2002); przewodniczący Komisji Rewizyjnej przy Radzie Gminy.
- Udział w I Balu Sucholeskiego Społecznego Komitetu Pomocy Dzieciom w Biedrusku, zebrane w czasie balu pieniądze z aukcji, loterii, imiennych zaproszeń, służą wspomożeniu ubogich dzieci, chorych lub wymagających opieki.
1999
- Znaczący udział P. Koperskiego i jego firmy w przygotowanie przez Poznańskie Koło Regionalne S.Rz.P.RP obchodów I Święta Chleba w Poznaniu na Starym Rynku.
- Obchody 15-lecia działalności firmy w Suchym Lesie (11 grudnia). Firma zatrudnia 96 osób pracujących w 2 cukierniach i 2 piekarniach wytwarzających wyroby dla 100 odbiorców oraz 5 własnych sklepów(sprzedaż 100 rodzajów wyrobów cukierniczych i 80 gatunków pieczywa).
- Zakończenie działalności sklepu przy ul. Plac Spiski.
- Dzieci jadą do Paryża. Laureatami konkursu „Głosu Wielkopolskiego” – „Dom moich marzeń” – rysunków zostało 15 dzieci. Każda firma fundowała wyjazd jednego dziecka z opiekunem do Paryża, w tym firma P. Koperski (edycja konkursu cykliczna – wówczas IV).
2000
- Przebranżowienie piekarni na os. Przyjaźni przy bloku 7 na Wytwórnię Pomady.
- Udział w II Balu Sucholeskiego Społecznego Komitetu Pomocy Dzieciom, wśród sponsorów firma. Ogółem zebrano 20 tys. zł.
- „Dziękujemy za pyszne ciasteczka – Żuczki ze Złotnik”, dyplomik od dzieci z sympatycznym rysunkiem i podpisem w podzięce za drożdżówki i inne wypieki firmy dostarczane co roku milusińskim.
- P. Koperski organizuje V Mistrzostwa Polski Piekarzy i Cukierników w piłce nożnej, trenuje drużynę piłkarską. W drużynie m.in. pracownicy, uczniowie z jego firmy. Poznaniacy zostają Mistrzami Polski. Firma nadal jest jednym ze sponsorów.
- „Słodka rodzina tenisowa”. Odbyły się III Mistrzostwa Polski Cukierników i Piekarzy Wanilia CUP w Sierosławiu, inicjatorem i organizatorem mistrzostw był Wojciech Kandulski, a wśród osób go wspomagających P. Koperski i zarazem uczestnik zawodów (które z reguły trwały 2-3 dni) z udziałem do 30 zawodników z całej Polski.
2002
- Wybór P. Koperskiego przez mieszkańów gminy Suchy Las na Radnego Rady Gminy Suchy Las, II kadencja (2002-2006).
2003
- Odznaczenie Srebrnym Krzyżem Zasługi przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.
- Współorganizator obchodów jubileuszu 750-lecia Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu (1253-2003).
- Udział firmy w biciu Rekordu Guinnessa na Największą Chałkę Ziemniaczaną na świecie z okazji 750-lecia założenia miasta Poznania i działalności Cechu.
- Wejście w skład Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego (utworzonej w 2003r) przyznającej certyfikaty potwierdzające zgodność wypieku rogali z określonymi normami, recepturami dla poszczególnych poznańskich cukierni przygotowujących te tradycyjne wyroby do sprzedaży na dzień 11 listopada, św. Marcina. W trakcie tego dnia odbywają się obchody ulicy św. Marcina (od 1994 r.) a przede wszystkim jest obchodzone święto Odzyskania Niepodległości.
2004
- „Kulać każdy może”. P. Koperski pomysłodawcą i współorganizatorem Mistrzostw Polski Cukierników i Piekarzy w Bowlingu (Kręglarstwa), organizowanym przez Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu.
- P. Koperski zostaje wybrany do Władz Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, kadencja 2000-2004 i 2004-2008 (przewodniczący Komisji Rewizyjnej).
2005
- Otwarcie sklepu na oś. Kosmonautów, w Pasażu Handlowym nr 104
2006
- Powstanie nowoczesnego sklepu przy ul. Szkół-karskiej 86 (Suchy Las), Sklep „Przy Piekarni” (otwarcie 15 maja).
- Udział firmy w biciu Rekordu Guinnessa na Największą Kremówkę Papieską (17 IX).
- „W trosce o nasze zdrowie i kulturę fizyczną”. P. Koperski wszedł w skład Zarządu (wiceprezes) – Komitetu Założycielskiego Sucholeskiego Towarzystwa ,Sportowego (29 VI).
- P. Koperski zostaje prezesem SKS TPS Winogrady, w którym działa osiem drużyn piłkarskich i grupa seniorów. Łącznie trenuje ok. 250 młodych piłkarzy i pracuje 7 trenerów. Klub jest nadal jest nadal wspomagany przez firmę.
2007
- Zajęcie I Miejsca w eliminacjach Mistrzostw Piekarzy Europy Centralnej podczas POLAGRY i awans do finału Pucharu Świata w Paryżu. W zespole Przemysław Koperski, a trener Piotr Koperski.
2008
- Kompleksowa modernizacja piekarni w Suchym Lesie, m.in. nowe piece, maszyny, urządzenia.
- Zajęcie 6 miejsca w Pucharze Świata w zawodzie piekarz na Targach „Europain” w Paryżu. Drużyna polska (wśród niej Przemysław Koperski), trenowana przez P. Koperskiego otrzymała statuetki Louisa Lesaffre.
- Udział w XI-edycji Balu Sucholeskiego Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom. Bal ludzi dobrego Serca. Bal sponsoruje m.in. rodzina Koperskich (z uzyskanych środków finansowych zorganizowano m.in. obóz językowy w Hiszpanii, obóz zimowy w Słowacji i udzielono pomocy ubogim, chorym dzieciom). W XI Balu zebrano 13 tys. zł.
2009
- Wicemistrzostwo Świata! Największy dotychczasowy sukces polskiego piekarstwa. Tytuł zdobyto podczas trwających Międzynarodowych Targach IBA w Dusseldorfie, jednym z największych branżowych targów na świecie. Mistrzostwa odbywały się w kategorii duetów piekarskich. Zwyciężyli Przemysław Koperski junior i Wiesław Kucia z Lublina. Trenerem reprezentacji polskiej był Piotr Koperski. Pokonano m.in. rywali z Argentyny, USA, Chin, Rosji. Startowało 12 państw. Zwyciężyła ekipa z Francji, trzecie miejsce drużyna z Korei Południowej.
- Przewodniczący Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, P. Koperski wręcza – wraz z przedstawicielami władz miasta, wiceprezydentem Poznania T. Kayserem. Izby Rzemieślniczej oraz Cechu Cukierników i Piekarzy – Potwierdzenie Uzyskania Prawa do Wytwarzania Produktu Regionalnego Chronionego Prawem Unii Europejskiej dla poszczególnych poznańskich firm z branży. Wręczono także świadectwo jakości potwierdzające zgodność procesu produkcji rolnej lub środka spożywczego (Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, 28 X).
- Rogal Świętomarciński wypiekany przez firmę P. Koperskiego otrzymał Potwierdzenie Świadectwa Jakości nr 1 w Polsce (Wielkopolska Izba Rzemieślnicza, 28 października).
- VI Mistrzostwa Polski Cukierników i Piekarzy w Bowlingu, których pomysłodawcą, współorganizatorem i zawodnikiem jest P. Koperski, gdyż zawody służą m.in. integracji środowiska, rodzin („kulać mogą dzieci od lat 3 i starsi”).
- W kategorii wiekowej dzieci mistrzem Polski Cukierników i Piekarzy w bowlingu został syn Marcin Koperski (12 lat), a mężczyzn – senior Piotr Koperski; startowało 68 uczestników z całej Polski.
- Firma P. Koperskiego wykształciła kolejne już roczniki wysokiej klasy fachowców w zawodzie cukiernik – piekarz – sprzedawca, łącznie w firmie wyszkolono pod fachową opieką mistrza Koperskiego 204 uczniów.
- Firma zatrudnia 84 pracowników, posiada 3 zakłady i 6 sklepów.
- Jubileusz 25 lat działalności firmy 28 listopada w Domu Żołnierza, w lokalu Aleksandra Tecława.
2013
- Piotr Koperski został mianowany przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą na Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej w zawodzie Cukiernik – I kadencja jako przewodniczący, poprzednio jako wiceprzewodniczący komisji.
- Ponowne powołanie na wiceprzewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej w zawodzie Piekarz – V kadencja.